IPS Ciprian a fost la Odobești

posted in: Stiri si Noutati | 0

IMG_0930Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei a oficiat azi Sfânta Liturghie la Biserica ”Sf. Ioan Evanghelistul” din Odobești

Prezența Întâi Stătătorului a fost ocazionată de sărbătoarea praznicală a parohiei, ziua de pomenire a Sfântului Ioan Evanghelistul. Vizita IPS Ciprian a marcat și debutul noului preot paroh, Cristian Bocu. El a primit și rangul de sachelar, primul rang care se oferă unui preot pentru hărnicia sa. Urmeaza iconom și iconom stavrofor. “Această parohie are nevoie de o călăuzire. El s-a remarcat printr-o activitate bogată din toate punctele de vedere. Noi ne bucurăm întotdeauna când întâlnim preoți vrednici care dau dovadă de ascultare și fac ceea ce este plăcut lui Dumnezeu și spre folosul credincioșilor”, a spus Arhiepiscopul Buzăului și Vrancei.  Privită de departe biserica pare minusculă datorită vechimii sale, fiind una dintre ele mai vechi construcții din Podgorie. În ce privește ctitorii săi, tradiția nu a reținut numele acestora, doar documentele consemnează numele pitarului Neculai Avram care a rectitorit lăcașul după marele cutremur din 1802. “Nădăjduim că vom duce la bun sfârșit lucrările pe care trebuie să le facem în acest sfânt lăcaș. Cred că Sfântul Ioan Evanghelistul dorește cu tot dinadinsul ca bisericuța aceasta să prindă o formă mai frumoasă să prindă un aspect mai plăcut prin împodobirea ei cu pictură și toate celelalte”, a spus părintele Cristian BocuIMG_0908 Primarul orașului Odobești, Daniel Nicolaș, l-a așteptat încă de dimineață pe IPS Ciprian căruia i-a dăruit flori în semn de bun venit. Nicolaș nu a uitat nici de momentele grele prin care a trecut comunitatea de pe malul stâng al Milcovului și când IPS Ciprian s-a îngrijit de odobeștenii aflați în calea apei. “Ca de fiecare dată, venirea Înalt Prea Sfinției Sale în Odobești este un prilej de bucurie pentru toți enoriașii din parohiile la care poposește. Este însă o bucurie cu atât mai mare pentru mine întrucât de Inalt Prea Sfinția Sa ne leagă amintiri și gesturi frumoase ale domniei sale care ne-au făcut să trecem peste momentele dificile provocate de inundațiile din 2005 când domnia sa, în calitate de reprezentat al Patriarhiei Române, a venit în sprijinul persoanelor afectate. Îl așteptăm cu toată dragostea să revină în orașul nostru oricând și cu orice prilej dumnealui își dorește”, a spus primarul orașului Odobești, Daniel Nicolaș.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *