Licitație pentru lucrările de construcție a trei blocuri de locuințe sociale, în Odobești

posted in: Stiri si Noutati | 0

Autoritățile locale din Odobești continuă programul de construire de locuințe. Primăria Odobești a scos la licitație un nou proiect care vizează construirea unui ansamblu de locuințe care va avea 96 de unități locative, în Cartierul Mihai Sturza. Este vorba de construirea a trei blocuri de locuințe sociale cu regim de înălțime demisol, parter, două etaje, plus mansardă. În aceste blocuri vor fi construite garsoniere și apartamente cu două camere. Valoarea estimată a investiției este de 12,8 milioane de lei. În total, în cartier vor fi construite 348 de locuinţe. Multe dintre blocuri se află în diverse stadii de execuţie în cartierul Mihai Sturza. Acest ansamblu de locuințe sociale este ultimul scos la licitație.
Primarul Daniel Nicolaș a declarat că în ultima perioadă în Odobești a crescut numărul de solicitări pentru toate tipurile de locuințe, ceea ce arată că orașul a devenit unul și mai atractiv. „În ultima perioadă în Odobești a crescut numărul de solicitări pentru toate tipurile de locuințe, ceea ce denotă că orașul nostru a devenit un oraș atractiv, fapt certificat și de creșterea populației. Conform recensământului din 2014, populația orașului a crescut la 9636 de locuitori, față de 6298 câți avea orașul în 2004. Politicile publice ale administrației locale odobeștene cu privire la alocarea de locuri de case pentru tineri, în baza legii 15/ 2000 și asigurarea accesului populației la infrastructura socială și culturală, au susținut această creștere și creează premizele ca în viitorul apropiat orașul Odobești să intre în categoria orașelor cu peste zece mii de locuitori putând astfel aplica pentru accesarea fondurilor europene la un nivel superior“, a precizat primarul orașului Odobești. Daniel Nicolaș a arătat că această dezvoltare a orașului se datorează corelării strategiei de dezvoltare locală cu cea de dezvoltare a județului Vrancea. „Strategia de dezvoltare a orașului a fost foarte bine corelată cu strategia de dezvoltare a județului Vrancea și eforturile făcute atât de administrația județeană cât și cea locală sunt acum răsplătite din plin. Împreună cu președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, au fost stabilite o serie de priorități pentru orașul Odobești și suntem convinși că împreună vom reuși să materializăm toate proiectele noaste de viitor“, a încheiat primarul Daniel Nicolaș.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *