PREMIERĂ! Transport public modern, nepoluant la Odobești

Primăria Orașului Odobești este unitatea teritorial administrativă care va implementa primul proiect european de înființare a unui sistem de transport public nepoluant din regiunea SE. Proiectul se numește ,,Modernizarea transportului public în orașul Odobești” și a trecut de faza de evaluare a eligibilității și conformității. Proiectul este finanțat prin Programul Operațional Regional 2014-20202. Prin proiect se înființează o linie de transport persoane în interiorul orașului de la Cartierul Unirea – cartier Sturdza  – Centru Odobești- Satu Nou – Cartierul Tineretului. Se dotează cu microbuze electrice, stații moderne dotate Wi-fi, indicatoare tactile, accesibilizate pentru dizabilități, panouri electronice de informare și monitorizare, stații de încărcare, info-point. ,,În conformitate cu strategia de dezvoltare a orașului și cu Planul de mobilitate urbană se creează premisele deplasării nepoluante a populației înspre toate zonele de interes ale orașului (parcuri centru, parc Sturza, parc Sf. Ilie, zona cu facilități sportive și de agrement, școli, grădinițe etc) reducându-se astfel demisiile de bioxid de carbon”, a declarat primarul orașului Odobești, Daniel Nicolaș.Valoarea totală a proiectului este de 2.418.000 Euro.

Edilul șef din Odobești a precizat că acest proiect rezolvă și problema transportului elevilor către școli. ,,Acest proiect va rezolva si problema deplasării copiilor către școli și grădinițe întrucât liniile de transport intern acoperă și străzile mărginașe ale orașului (ulița Gării, strada Podgoriei, Ștefan Cel Mare, Dimitrie Constantinescu, Trei Eroi, Satul Nou etc), extinzându-se astfel aria de acoperire a transportului actual al elevilor. Se propune prin proiect gratuitate pentru elevi și pensionari. Proiectul face parte din strategia de dezvoltare a orașului și din portofoliul de proiecte creionat împreună cu președintele Consiliului Județean Vrancea, Marian Oprișan, pentru îmbunătățirea condițiilor de viață în orașul Odobesti”, a mai spus primarul Daniel Nicolaș.