Primarul Daniel Nicolaș și consilierii din Odobești au depus jurământul

posted in: Stiri si Noutati | 0


Primarul oraşului Odobeşti, Daniel Nicolaş, a depus, ieri, jurământul prin care începe al patrulea mandat de ales local. În cadrul şedinţei de constituire a Consiliului Local Odobeşti au fost validaţi 14 din cei 15 consilieri locali ai oraşului. Tot ieri, consilierii odobeşteni l-au reconfirmat în funcţia de viceprimar pe Florin Vetrescu. Şedinţa solemnă de constituire a Consiliului Local Odobeşti a debutat cu intonarea imnului naţional. La Odobești, Consiliul Local este compus din 11 consilieri PSD şi 4 de la PNL. Fiecare consilier a fost validat, prin vot deschis, concluzia comisiei de validare fiind aceea că nu există cazuri de incompatibilităţi. Fiecare consilier local a depus apoi jurământul, cu mâna pe Biblie și Constituție. După constituirea Consiliului Local Odobeşti a urmat depunerea jurământului de către edilul Daniel Nicolaş. Acesta a obţinut peste 81% din voturile exprimate de odobeşteni la alegerile locale din 2016.

 

Daniel Nicolaş le-a promis locuitorilor oraşului Odobeşti că nu îi va dezamăgi nici în al patrulea mandat la conducerea primăriei. „Este o onoare pentru mine ca, după 12 ani de activitate, un procent atât de mare din cetățenii orașului Odobești să îmi dea votul de încredere. Acest procent de 81% pe care l-am obținut la aceste alegeri mă fac să fiu mult mai motivat decât până acum pentru că, de multe ori, în viața politică se spune că oamenii care conduc astfel de instituții, în urma mandatelor și activității se erodează politic și pierd din încrederea cetățenilor. Iată că, pentru mine, acest rezultat  face să confirme faptul că mi-am făcut datoria față de cetățenii orașului Odobești și le promit ca, în noul mandat 2016-2020, să fac așa cum spune jurământul, tot ce stă în puterea și priceperea mea pentru binele locuitorilor orașului Odobești. Sunt convins că, împreună, la finalul acestui mandat vom trăi satisfacții mult mai mari decât cele pe care le-am avut până acum în dezvoltarea orașului nostru“, a spus primarul Daniel Nicolaș.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *