Proiecte de reabilitare a stazilor prin PNDL

posted in: Stiri si Noutati | 0

Primaria Odobesti deruleaza in prezent doua proiecte de reabilitare a strazilor din oras prin Programul National de Dezvoltare Locala (PNDL). “Practic avem 2 proiecte mari de infrastructura, de reabilitare stradala, prin care 38 strazi sunt asfaltate in 2 ani in orasul nostru” a precizat Daniel Nicolas.

In cursul acestei saptamani au fost finalizate lucrarile de asfaltare a strazilor Obor, C.A.Rosetti, St. O. Iosif, Crinului si N. Ionita (intre str. Stefan cel Mare si str. Obor). Saptamana viitoare vor fi asfaltate strazile N. Balcescu, Victoriei si D. Cantemir, N. Ionita.

Daniel Nicolas, primarul orasului Odobesti, a declarat ca lucrarile vor continua iar infrastuctura va fi modernizata. “Lucrarile de modernizare a strazii Obor au fost finalizate. Au fost realizate trotuarele si puse borduri iar strada a fost asfaltata si turnat stratul de uzura. Anterior au fost construite doua noi sensuri giratorii care vor fluidiza circulatia si care modernizeaza zona strazilor D. Cantemir cu Republicii si Cuza Voda. Locuitorii orasului Odobesti trebuie sa stie ca intr-o prima etapa a fost demarat proiectul de modernizare si reabilitarea unei retele stradale in lungime de 9 km formata din urmatorele strazi: Stadionului, N. Ionita, Muncii, Caporal Diea, Magura, Meteor, Cazaclii, Podgoriei, C. Porumbescu, 1 Mai, Calea Ivancesti, Cuza Voda, Cimpului, C-tin Giurascu, prof. Odobesteanu, Marasesti, Scoala Viticola, T. Vladimirescu, N. Balcescu, Crinului, Smardan, Obor, D. Cantemir, Republicii, D. Gherea si Beciul Domnesc” a spus primarul Daniel Nicolas.

Edilul a mai precizat ca primaria va derula alte doua proiecte pentru care a fost obtinuta finantare prin PNDL. Este vorba despre modernizarea, reabilitarea si dotarea Liceului Tehnologic Odobesti, si reabilitarea drumului de legatura DN 2D – DN 2M si modernizarea retelei stradale din zona locuintelor ANL.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *